Slovenska košarkarska reprezentanca se ni uvrstila na olimpijske igre! Razočaranje? Vsekakor. Ampak ali je to edino čustvo, ki ga ob tem občutim? Ne. Poleg razočaranja, občutim še jezo! Ta jeza leti na košarkarsko zvezo Slovenije. Leta 2017 smo postali evropski prvaki! In kaj se je zgodilo po tem? Zlati selektor Igor Kokoškov je odstopil z mesta selektorja in na njegovo mesto je prišel eden od njegovih pomočnikov, Aleksander Sekulič. Že tu se je zgodila napaka, ki jo je KZS imela možnost popraviti kar nekajkrat, vendar je! Zakaj? To verjetno vedo samo odgovorni na KZS!
Edini uspeh Sekuliča je leto 2021, ko se je preko kvalifikacijskega turnirja, Slovenija uvrstila na olimpijske igre in tam osvojila vrhunsko 4. mesto! Vse ostalo je milo rečeno, katastrofa. Vemo, da košarka na splošno ni tako dobro organizirana kot nogomet in da so kvalifikacije za velika tekmovanja (razen za OI), milo rečeno smešna! In da se je reprezentancam, kot je slovenska, kar težko redno uvrščati na velika tekmovanja. Pa vendar smo igrali tako Eurobasket 2022, kot Mundobasket 2023! Kako pa sta se končala ta dva velika turnirja za Slovenijo? Če sem mili, bom rekel, da slabo. Preslabo! Na Eurobasketu 2022 nas je v četrtfinalu izločila Poljska, ki, z vsem dolžnim spoštovanjem, ni niti približno na našem nivoju! Dodatna “težava” je to, da je na tem turnirju igral tudi Goran Dragić. Besedo “težava” sem dal v narekovaje, ker absolutno to ni bila oz. ni smela biti. Pa vendar je bila. Verjetno zato, ker selektor ni bil dovolj kompetenten, da bi vodil takšne zvezdnike! Na Mundobasketu smo v prvem delu pričakovano premagali Venezuelo, Gruzijo in Kapverdske otoke. Nato smo igrali še z Avstralci, ki smo jih premagali, in z Nemci. Tekma z Nemci je po mojem mnenju dokončala vse naše upe, četudi smo bili že uvrščeni v četrtfinale. Zakaj? Slovenci so to tekmo izgubili. Ne izgubili, bili so razbiti! Potem pa smo v četrtfinalu igrali proti močni Kanadi in naše zgodbe je bilo konec. Če se še vrnem proti tekmi z Nemci, ni problem, da izgubiš, težava je, če izgubiš brez boja. Da se v bistvu predaš! In nato še letošnje kvalifikacije za olimpijske igre v Parizu. Morali bi odigrati 4 tekme, odigrali smo jih 3, od tega 2 pod vsako kritiko!
Živimo v obdobju Luke Dončića! Že zdaj lahko govorimo o enem izmed najboljših košarkarjev na svetu in v zgodovini. Letos je v ligi NBA odigral 92 tekem, bil MVP finala zahodne konference in igral svoje prvo finale v ligi NBA! In ne samo to. Vseskozi je imel manjše poškodbe, ki so vsekakor nanj vplivale. A kljub vsemu, on pride v reprezentanco in se bori! A kaj to pomaga, ko pa vsi ostali ne pokažejo nikakršne želje! Turnir so odigrali slabo. In kdo je tukaj lahko edino kriv? V prvi vrsti Sekulič, ki izbira igralce in pripravlja koncept igre, nato pa Košarkarska zveza Slovenije, ki je katastrofalno reagirala po sanjskem Eurobasketu 2017, ker ni bila sposobna obdržati Igorja Kokoškova oz. pripeljati na klop strokovnjaka, ki bi znal s to ekipo pravilno delati. Sekuliču ne zamerim ne uvrstitve na letošnje olimpijske igre, ne zamerim mu ne igranja Mundobasketa 2019, zamerim mu, da po Tokiu nismo več imeli nikakršne igre, nismo pomladili ekipe, še več, nekako na silo smo za Eurobasket 2022 reaktivirali zlatega kapetana Gorana Dragića. In kot se je izkazalo takrat, ni sposoben voditi velikih zvezdnikov. In tudi sedanja izjava po tekmi z Grčijo (6. 7. 2024) pove vse o njegovi »kvaliteti«.
Po vsakem uspehu pride neuspeh. Vendar žalostno je, če ljudje, ki vodijo slovensko košarko ne vidijo, da je slovenska košarka v 7 letih, kljub olimpijskim igram, nazadovala. Slovenija v košarki zamuja trenutek, ko ima Luko Dončića, ki je izvenserijski igralec. On dela soigralce boljše. In če so z večino od njih vztrajali do Tokia, mislim, da smo po Tokiu zamudili priložnost, da bi se od nekaterih poslovili oz. da bi postopoma pomlajevali reprezentanco. Morda tudi za ceno kakšnega neuspeha, ki bi bil z novimi, mlajšimi igralci manj boleč, kot pa je sedaj. Zato je čas, da Košarkarska zveza Slovenije ugotovi, v katero smer želi iti. Navijači lahko samo upamo, da bodo odgovorni po 7 letih končno naredili analizo, naredili načrt in določili cilje za prihajajoči olimpijski ciklus.