Pred nami so 33. poletne olimpijske igre – Pariz 2024! Pravzaprav so se že začele, saj že od včeraj potekajo tekmovanja v moškem nogometu, ženskem rokometu, moškem ragbiju 7, strelstvu, plavanju in veslanju. Uradno pa bodo trajale med 26. julijem in 11. avgustom. Poletne olimpijske igre (v nadaljevanju POI), se po letih 1900 in 1924 že tretjič vračajo v glavno mesto Francije, mesto ljubezni, kulture in umetnosti. POI so največji športni dogodek na svetu, saj že vse od leta 1896 potekajo vsaka štiri leta. V njeni zgodovini so bile 3-krat odpovedane (1916, 1940 in 1944) in enkrat prestavljene (iz leta 2020 na leto 2021). Slovenski navdušenci bomo lahko igre spremljali na Televiziji Slovenija, ki bo poskrbela, da bomo videli čim več slovenskih nastopov v živo.
Idejni oče POI je francoski baron Pierre de Coubertin, ki je leta 1894 ustanovil Mednarodni olimpijski komite, 2 leti kasneje, pa so se odvile prve olimpijske igre v mestu, ki je zibelka olimpijskih iger, Atene, glavnem mestu Grčije. Olimpijskih iger ni brez zastave, himne, olimpijske vasi in ognja, leta 1972 pa se je prvič pojavila tudi maskota. Zastava je bila prvič predstavljena leta 1920. Moder, rumen, črn, zelen in rdeč krog na beli podlagi, ki so med seboj prepleteni, simbolizirajo 5 celin. Himno olimpijskih iger imamo vse od začetkov iger, vendar jo je Mednarodni olimpijski komite uradno priznal šele leta 1956. Olimpijska vas se je prvič pojavila šele leta 1932, v njej, v času iger, vsi športniki živijo skupaj. Olimpijski ogenj je eden izmed najpomembnejših olimpijskih simbolov. Predstavlja povezanost med starodavnimi in novodobnimi igrami in simbolizira mir, prijateljstvo in razumevanje med narodi. Njegov plamen predstavlja čistost, popolnost in enotnost. Prvič je zagorel v Amsterdamu leta 1928. Letošnja maskota je “Phryge”, ki je navdihnjena z zgodovinskim simbolom francoske revolucije ter ponazarja enotnost in solidarnost.
Mesto Pariz leži v osrčju Francije in ker nima dovolj športne infrastrukture, prav tako pa je kar precej oddaljen od morja, bodo olimpijske igre potekale tudi v naslednjih mestih: Bordeaux, Saint-Etienne, Nantes, Lyon, Marseille, Nici in celo na Tahitiju, ki je del Francoske Polinezije, ki je uradno del Francije. Na letošnjih igrah bomo videli tekmovanja v 48 – ih športih (športnih panogah) na katerih bo podeljenih 329 kompletov medalj, za katere se bo borilo približno 10.500 športnikov iz 206 držav. Športniki iz Rusije in Belorusije, ter ekipa beguncev, bodo nastopili pod olimpijsko zastavo. Popolnoma nov šport na igrah je breakdance (ples), medtem ko so deskanje na vodi, športno plezanje in skateboarding že bili del prejšnjih olimpijskih iger.
Med 10.500 športnicami in športniki pa bo kar 90 Slovencev, ki bodo nastopili v 17 – ih športih, kar je najvišja številka do sedaj. Te panoge so: atletika (7), judo (6), kolesarstvo (6), jadranje (6), plavanje (5), kajak-kanu na divjih voda (4), namizni tenis (3), športno plezanje (3), veslanje (2), lokostrelstvo (2), golf (2), gorsko kolesarstvo (1), ritmična gimnastika (1), športna gimnastika (1) in tekvondo (1). Absolutno pa ne smemo pozabiti, da nas bodo na olimpijskih igrah zastopali še rokometašice (14+3), rokometaši (14+3) in odbojkarji (12+1)! Rokometašice in odbojkarji bodo duh olimpizma izkusili sploh prvič! Olimpijske igre se uradno odprejo med otvoritveno slovesnostjo, ko je tudi na sporedu mimohod držav. In na prejšnjih olimpijskih igrah smo prvič videli, da zastavo posamezne države udeleženke, vihtita tako športnica, kot športnik. Letos bosta to delo za Slovenijo opravljala rokometašica Ana Gros in kanuist Benjamin Savšek.
Med športno panogo jadralstvo, je olimpijski komite dodatno sprejel še disciplino, formulo kite ali kajtanje. In če ste slučajno pomislili ali se ustrašili, brez skrbi, tudi v tej disciplini bomo imeli svojega predstavnika. To bo Koprčan Toni Vodišek, ki je leta 2022 bil svetovni in evropski prvak!
Kaj osebno pričakujem od slovenske reprezentance? Pričakujem borbo do zadnjega, pričakujem fantastične nastope, solze sreče in solze žalosti. Priznam, nisem ravno na ti z vsemi športi, a vseeno bom napisal, da lahko pričakujemo kar nekaj medalj. Medalje pričakujem v naslednjih športnih panogah: atletiki, judu, športnem plezanju, jadranju, kajaku-kanuju na divjih vodah in morda najbolj drzna napoved, v odbojki. Verjetno športni navdušenci pogrešate panogo kolesarstvo, a pri kolesarstvu se bom pustil presenetiti. A če resnično moram napovedati medalje, bom napovedal vsaj dve. Zlati. Atlet Kristijan Čeh in športna plezalka Janja Garnbret. Zakaj? Preprosto zato, ker atlet spada v sam svetovni vrh, kar dokazuje praktično zadnja leta, plezalka pa je sploh prva ženska, ki je osvojila zlato olimpijsko medaljo v tem športu in tudi zato, ker je tako rekoč nepremagljiva. In naj bo tako še na letošnjih igrah v Parizu!
Česa se najbolj veselim? Moja športa, ki ju tudi drugače rad (predvsem pa na OI) spremljam sta: plavanje in atletika. Zakaj? Preprosto zato, ker mi je všeč, kako športniki premikajo meje mogočega. Sploh v plavanju je bilo pred leti govora o »hitrih« kopalkah, vendar tudi brez teh kopalk, športniki še vedno plavajo zelo, zelo hitro. Večina rekordov v »super kopalkah« je že zdavnaj podrtih, iz tistih časov jih je še ostalo le pet. Tudi v atletiki mi je zanimivo spremljati, kako atleti in atletinje želijo in hočejo napredovati, nizajo svetovne in olimpijske rekorde, postavljajo letvice vedno višje, letijo dlje … Tudi v atletiki imamo še nekaj zelo starih svetovnih rekordov, iz prejšnjega stoletja. Natančna številka je številka 4.
Z veliko nestrpnostjo pričakujem tudi, koga bomo dodali na seznam nesmrtnih športnih junakov. Naj jih omenim le nekaj, ki so trenutno na tem seznamu (seznam vsebuje športnike od leta 2004, ko sem igre prvič resno spremljal): Mo Farah, Michael Phelps, Usain Bolt, Katie Ledecky … Prav tako pa se veselim spektakla ob otvoritvi tega veledogodka.
Tako! Sedaj smo pripravljeni na največji športni spektakel na svetu! V blogu sem napisal, česa se jaz najbolj veselim in z nestrpnostjo pričakujem. Česa pa se veseliš ti? Zapiši v komentar!