Poletna, 33. olimpijada, Pariz 2024, je končana! Padlo je 32 svetovnih rekordov v osmih in 125 olimpijskih rekordov v desetih panogah. Podeljenih je bilo kar 329 kompletov medalj. ZDA in Kitajska sta na vrhu po številu osvojenih odličij. Američani se lahko pohvalijo s 126 medaljami (40 zlatih, 44 srebrnih, 42 bronastih), Kitajci pa so jih zbrali 91 (40 zlatih, 27 srebrnih, 24 bronastih). Slovenska odprava, ki je štela 90 članov se iz Pariza vrača s tremi osvojenimi medaljami! To nas uvršča na 34. mesto na lestvici osvojenih medalj. Najprej je zlato osvojila judoistka do 63 kg, Andreja Leški, sledilo je srebro jadralca Tonija Vodiška v disciplini formula kite, za konec pa je še eno zlato Sloveniji prinesla Janja Garnbret, športna plezalka v disciplini kombinacije, ki združuje balvansko in težavnostno plezanje. Slovenija je bila na koncu 34. najuspešnejša država na OI. In da se takoj na začetku vprašam, ali smo lahko Slovenci z izplenom zadovoljni? Lahko smo, a želeli in pričakovali smo več! To je potrebno priznati. Zalomilo se nam je predvsem v športu kajak in kanu na divjih vodah, v disciplini C-1, v kateri je nastopal Benjamin Savšek, ter v disciplini K-1, v kateri je slovenske barve zastopal Peter Kauzer. Oba sta mnenja, da sta nepravično prejela kazen 50-ih sekund in bila avtomatsko izločena iz boja za medalje. Prav tako sta bila ekstremno razočarana, saj sta oba zatrjevala, da sta progo izpeljala tako kot treba, torej po pravilih. Namignila sta, da so nekateri sodniki nekompetentni. Osebno ne razumem, kako je možno, da se to dogaja v letu 2024, ko imamo neverjetno tehnologijo, ki lahko nazorno pokaže situacijo. Naslednji šport v katerem smo upali na medaljo, čeprav smo že pred začetkom iger sklepali, da zaradi odpovedi najboljšega na svetu, nimamo velikih možnosti, je kolesarstvo. Kako je mogoče, da v ženski konkurenci na igre ne gre državna prvakinja v cestni dirki in vožnji na čas, Urška Žigart? In posledično, čeprav to nikjer ni uradno zapisano, na igrah ni bilo še najboljšega kolesarja na svetu, Tadeja Pogačarja! Slovenija, z vsem dolžnim spoštovanjem do naše ekipe, bi z njim konkurirala za obe zlati moški kolesarski medalji. Tako pa je vso smetano pobral Belgijec Remco Evenepoel, ki je postal prvi kolesar, ki je na največjem športnem tekmovanju združil obe zlati medalji, tako na vožnji na čas, kot na kronometru.
Velika pričakovanja smo imeli tudi v odbojki, potihoma pa tudi v moškem rokometu. Naši odbojkarji so odigrali odlične prve tri tekme, v katerih so padli Kanadčani, Srbi in Francozi, a kaj, ko smo v četrtfinalu (eni izmed najpomembnejših tekem vsakega tekmovanja) naleteli na razigrane Poljake, ki so nas deklasirali in poslali domov. Mogoče bi se lahko odbojkarji zgledovali po rokometaših, ki so si »olajšali« pot do polfinala, kjer so bili malenkost boljši Danci, nato pa so za gol boljši bili še Španci. Slovenija tako na OI še vedno ostaja brez odličja v kolektivnih športih. Tukaj je potrebno dodati, da je Slovenija prikazala fantastične igre, na katere smo lahko ponosni. Pohvalno pa je tudi to, da so končno turnir odigrali z glavo. Prav tako ne smemo pozabiti na naše punce, ki so se na prvem takem tekmovanju odlično odrezale in marsikomu narisale nasmeh na obraz. Kandidat za medaljo je bil tudi atlet, metalec diska Kristijan Čeh. V atletiki je v disciplini v moškem metu diska izjemna konkurenca. Pred tekmo so bili favoriti za zmago in stopničke 3 in sicer: Šved Daniel Ståhl, Litovec Mykolas Alekna in Slovenec Kristijan Čeh. A Jamajčan Roja Stona in Avstralec Matthew Denny se s tem nista strinjala in osvojila medalji. Čeh, ki je aktualni evropski prvak, pa je ostal brez nje. Te igre so pokazale, da je vrh v tej atletski disciplini zelo širok, tekmovalci pa relativno mladi tako, da Čeha čakajo tudi v prihodnosti hudi boji za zmage in medalje.
Vslovenski olimpijski reprezentanci pa sta 2 punci zelo, zelo prijetno presenetili. Obe sta osvojili 6. mesto, kar je vrhunski rezultat. Ena od teh je plavalka na 50 metrov prosto, Neža Klančar, druga pa ritmična gimnastičarka Jekaterina Vedenejeva, ki je presenetila v finalu mnogoboja.
Največji športni poletni dogodek je končan. Nekaterim se je želja izpolnila, drugim ne. Kar sedem najuspešnejših športnikov po številu osvojenih medalj prihaja iz plavanja. Na vrhu je Kitajka Yufei Zhang, ki je osvojila 6 odličij (eno srebrno in pet bronastih). Sledi ji francoski junak Leon Marchand s 5 odličji (štiri zlate in ena bronasta) ter Američanka Torri Huske (tri zlate in dve srebrni). Kot zanimivost lahko zapišem, da so Kitajci v skokih v vodo in namiznem tenisu osvojili vse zlate medalje. Ena od stvari, ki se mi je vtrla v spomin je, da so napovedovalci pred predvajanjem himn zmagovalcem, rekli: »If you can, please stand up, for the national anthem of…« Če pogledamo mojo napoved za našo reprezentanco lahko ugotovim, da sem pravilno napovedal, da bomo med drugim osvojili medaljo v judu, jadranju in športnem plezanju. V teh športih so bili uspešni Andreja Leški, Toni Vodišek in superzvezdnica Janja Garnbret! Veliko pričakovanje sem imel še v odbojki, kajaku in kanuju na divjih voda, ter atletiki. Žal se športnikom v teh športih ni posrečilo in tako bodo morali iskati svoje priložnosti kdaj drugič. Vsem športnicam in športnikom čestitam za fantastične boje!